W-knižnica Váš zdroj informácií

Kožné problémy – nočná mora majiteľov domácich zvierat

Kožné ochorenia patria k jedným z najčastejším dôvodov návštevy veterinára.
Ide o zdravotné problémy,  ktoré si majiteľ zvieratka môže veľmi skoro všimnúť voľným okom.
Napriek tomu patria k ochoreniam, s ktorými majitelia prichádzajú na odborné vyšetrenie pomerne neskoro, pretože prvé príznaky ignorujú, alebo sa ich pokúšajú riešiť svojpomocne. Pravdou ostáva,  že  včasná liečba na základe dôsledného vyšetrenia môže uľahčiť aj urýchliť priebeh ochorenia.

Kvalita, štruktúra a aj farba srsti sú často prvým indikátorom, že so zdravím zvieraťa sa deje niečo zlé.

Trocha odborných termínov neuškodí žiadnemu majiteľovi domáceho zvieratka

Zvieracia srsť je zložená z mnoho miliónov chlpov, ktoré vyrastajú z vrstvy kože nazývanej “epidermis”. Chlpy rastú v chumáčoch z hlboko uložených papíl známych ako folikuly, ich hĺbka uloženia je rôzna v závislosti na veľkosti chlpu a umiestnení na tele.

Chlp je väčšinou zložený z proteínov keratínového typu a veľmi malého množstva minerálov. Odborníci na výživu môžu skúmať koncentráciu týchto minerálov, aby ukázali stav stopových prvkov u určitého druhu. Psy používajú asi 25% svojho denného príjmu proteínov práve k rastu srsti.

Funkcia kože a srsti

Koža a jej srsť sú komplexným systémom.  Má tieto funkcie:

 • OCHRANA. Koža oddeľuje vnútorné prostredie od vonkajšieho, tým chráni zviera pred fyzikálnym a chemickým poškodením. Srsť tvorí izolujúcu bariéru proti teplote a iným klimatickým extrémom.
 • SKLAD. Koža funguje ako skladovacia rezerva tekutín, tukov a elektrolytov.
 • EXKRÉCIA-VYLUČOVANIE. Koža funguje ako orgán vylučujúci tekutiny, niektoré minerály, dusíkaté substancie a bunkový odpad cez pot a mazové žľazy.
 • VNÍMANIE. Koža a srsť zvierat funguje ako orgán, ktorý vníma teplotu alebo zmeny fyzikálneho tlaku.
 • KOMUNIKÁCIA. Koža je dôležitý orgán v sociálnom živote zvierat, pretože vydáva pachy, ktoré riadia sexuálne chovanie a pomáhajú zvieratám identifikovať každé iné zviera a ich teritórium. Srsť teda hrá extrémne dôležitú komunikačnú rolu vo vzťahoch medzi zvieratami a ich majiteľmi.

Čo môže zhoršiť kondíciu srsti vášho psa?

Psy pĺznu hlavne z dôvodov sezónnych zmien, ako náhle sa dni predlžujú a zvyšuje sa teplota. Psy chované doma majú obvykle zreteľné obdobia pĺznutia a môžu pĺznuť v priebehu celého roka.

Zdravie kože a srsti môžu byť narušené z viacerých dôvodov

 • Infekčné ochorenia bakteriálneho, vírusového, plesňového alebo parazitárneho pôvodu.
 • Fyzikálne alebo chemické traumy; hormonálne a metabolické poruchy.
 • Nevhodná strava.
 • Hygiena prostredia.
 • Alergia.
 • Parazity vnútorné aj vonkajšie.
 • Dedičné aspekty.
 • Iné interné ochorenia.
 • Nežiadúce účinky iných liekov.
 • Následok liečby iného ochorenia (chemoterapia).
 • Nedostatok jódu, zinku.
 • Veľký obsah proteínov a vápnika v strave.
 • Nedostatok vitamínu A,D, biotínu.

Typické počiatočné prejavy ochorení kože a srsti

Problémy s pečeňou sú poväčšine liečiteľné. Záleží však na tom, ako včas si všimnete ich príznaky, o aké ochorenie ide, v akom štádiu poškodenia sa pečeň nachádza. Ak však ochorenie prejde do vyššieho štádia, môže byť nie len veľmi bolestivé, ale môže byť aj ťažko zvládnuteľné.  Môže končiť úhynom zvieraťa, alebo potrebou celoživotného užívania liekov.

 • Tvorba lupín a škrabanie.
 • Suchá srsť bez lesku.
 • Vypadávanie srsti.
 • Zápal kože (dermatitis).

Prvé čo by ste mali urobiť je kontrola  krmiva, ktoré podávate zvieraťu. Jeho vyváženosť,  správny pomer vitamínov, minerálov, nutričných hodnôt a ich vhodnosť pre vek a veľkosť zvieraťa.

Kožný problém pes

Nedostatok zinku

Zinok je veľmi dôležitý pre optimálny stav kože a srsti u psa. Sekundárny deficit zinku pochádza zväčša z podávania kŕmení s vysokým obsahom vápnika, ktorý súperí so zinkom v miestach jeho vstrebávaní, alebo zinok nemusí byť biologicky dostupný. Príznaky deficitu zinku sú strata srsti, zhrubnutie kože (parakeratóza) a strata pigmentácie chlpov (achromotrichie).

Určité plemená môžu byť na deficit zinku viac citlivé. Napríklad sibírsky husky a aljašský malamute majú predispozíciu k dermatóze, ktorá je reakciou na množstvo zinku v strave. Ďalší  syndróm sa objavuje u šteniat rôznych plemien, predovšetkým obrovských. Koža je začervenaná, vytvárajú sa strupy na hlave, tele a končatinách. Tieto symptómy sa objavujú často u psov, ktorí mali v strave dlhodobo nadmerné množstvo podávaného vápnika alebo kŕmenie s vysokým obsahom proteínov rastlinného pôvodu. Potreba zinku u psa je relatívne malá, jeho množstvo je však potrebné strážiť. Veľmi vysoké dávky zinku sú toxické.

Nedostatok biotínu

Najčastejšími deficitmi vitamínov u psov sú pravdepodobne deficit vitamínu A a biotínu. Deficit vitamínu A je obvykle spôsobený nízkotučným kŕmením, často založeným na chudom mäse alebo mäse zlej kvality, zle uskladneným suchým komerčne vyrábaným krmivom, alebo niektorými ochoreniami.

Nedostatok biotínu môže mať veľa dôvodov. Napríklad užívanie antibiotík, vysoký obsah proteínov v strave. Deficit biotínu môže spôsobiť hrubú nelesklú srsť, vypadávanie chlpov, šupinatú seborrhoickú kožu, zápal, pľuzgiere a vredy na koži.

Omega-3 - Nenasýtené mastné kyseliny

Nenasýtené mastné kyseliny ovplyvňujú funkciu kože viacerými spôsobmi. Ich nedostatok spôsobuje poruchy bariérovej funkcie, suchú, atopickú kožu, zápaly, vypadávanie srsti.

Omega 3 mastné kyseliny sú dôležité pre všetkých cicavcov. Účinkujú protizápalovo, zlepšujú okysličenie mozgu (obzvlášť u starých zvierat) a zvyšujú výdrž psov pri športových aktivitách,

Omega 3 mastné kyseliny zlepšujú schopnosť učenia sa.

V koncentrovanej podobe sa nachádzajú v rybom oleji (kvalita a koncentrácia je závislá na druhu ryby) a v riasach.

Viete čo je EPA a DHA?

Ide omega 3 mastné kyseliny s veľmi dlhým reťazcom, kyselinu eikozapentaénovú a kyselinu dokozahexaénovú.

Sú známe svojim:

 • Protizápalovým účinkom.
 • Chránia funkcie srdca a obličiek.
 • Znižujú riziko vzniku nádorov.
 • Vplývajú pozitívne na nervový systém mláďat.

Kožný problém mačka

Kedy navštíviť veterinára ?

Hlavná zásada je včasnosť! Zabránite tak rozšíreniu ochorenia a prípadnej nákaze ostatných zvierat a v niektorých prípadoch aj ľudí.

Kožné ochorenie môže byť prvým  ukazovateľom inej závažnej choroby.

Včasná návšteva veterinára môže skrátiť čas liečby a zmenšiť aj náklady na liečbu.

Viete čo je najlepšie?

V tomto  prípade jednoznačne prevencia!

 • Dbajte na správne zloženie stravy.
 • Pravidelne detoxikujte.
 • Rozumne zaobchádzajte s proteínmi, vápnikom.
 • V prípade iného ochorenia a liečby, obohaťte stravu potrebnými EPA,DHA, Omega 3 mastnými kyselinami a potrebnými vitamínmi.
 • Nepodceňujte prvé príznaky zdravotných problémov.

Broadreach Nature+ Skin & Coat (Olej)

Iba pre zvieratá – psy a mačky. Uchovávajte mimo dosah detí a iných zvierat.
Nie je na predpis veterinárneho lekára.
Odporúčame všetky symptómy, liečbu aj prevenciu normálnej fukcie pečene konzultovať s veterinárnym lekárom.

Na našom a EU trhu s bezkonkurenčnou koncentráciou a obsahom EPA a DHA spolu s ďalšími látkami, ktoré sú prospešné pri liečbe dermatitíd, chorôb z oslabenej imunity a počas liečby problémov s osteoporózou. Iba pre zvieratá – psy a mačky. Uchovávajte mimo dosah detí a iných zvierat.

Skin & Coat (olej)
Výhradný distribútor: Via Sonet s.r.o

Na riešenie akútnych problémov s hot spotmi, zapálenou, podráždenou a svrbiacou kožou odporúčame rýchlo účinkujúcu penu ITCHY SKIN SOOTHING FOAM.
Účinkuje takmer okamžite. Pes/mačka nemá nutkanie na škriabanie. Odporúčame používať aj počas liečby dermatologických problémov (ATB a podobne). Zloženie eliminuje zápal, niektoré závažné patogény a svojim pôsobením zabraňuje vytváraniu druhotnej infekcie.

Emulzia na podráždenú kožu
Výhradný distribútor: Via Sonet s.r.o