W-knižnica Váš zdroj informácií

Ľubovník bodkovaný

Ľubovník bodkovaný (Hypericum perforatum)

Ľubovník bodkovaný

Ľubovník bodkovaný
(Hypericum perforatum)

Tentoraz sa zameriame na liečivú rastlinu použiteľnú na rany dvojakého druhu, jednak pre akékoľvek vonkajšie poškodenia kože, a jednak na „rany nervové“, teda pre moduláciu nervovej sústavy s prevažujúcim účinkom ukľudňujúcim a náladu vylepšujúcim.

História a vlastností

Jeho anglický názov „St. John′s wort“ (rastlina svätého Jána) súvisí s tradíciou jeho zberu na sv. Jána, 24. júna, ale skutočný pôvod označenia sa len predpokladá (či už na základe legendy, podľa ktorej vyrástol z krvi sv. Jána Krstiteľa, alebo dostal pomenovanie podľa rytierov sv. Jána Jeruzalemského často užívajúcich ľubovník na liečenie ranených v križiackych bojoch). Názov rodu „Hypericum“ pochádza z gréckych slov „hyper“ (nad, hore) a „eikon“ v nadväznosti na tradíciu jeho vešania nad náboženské obrázky v dome pre odrazenie zla počas dňa sv. Jána. Druhový názov „perforatum“ odkazuje na prítomnosť malých transparentných olejových žliaz v listoch, ktoré možno vidieť pri pozeraní proti svetlu. Jeho použitie siaha do starovekého Grécka, keď Dioskorides (botanik, lekár, 40-90 po Kr.) ho doporučoval zvonku pre liečbu popálenín, vnútorne pre liečbu ischiasu, opakovaných horúčok (malárie). V súčasnosti ľubovník patrí k najpredávanejším prírodným produktom v USA (ako antidepresívum, pre zaujímavosť s ročným obratom 550 mil. $).
Existuje okolo 400 druhov v rámci rodu Hypericum rozšírených celosvetovo, preto je potrebné rastlinu odlíšiť od ostatných druhov charakteristickými bodkami na listoch (biele) a na okraji kvietkov (čierne) a prierezom stonky (guľatá až mierne sploštená, teda nie štvorcová patriaca hojne rozšírenému druhu H. vulgaris). Potvrdzujúcim znakom druhu je tiež červená silica vytekajúca po stlačení kvetu, ľudovo označovaná ako „krv sv. Jána“.

Zber a príprava

Vyskytuje sa bežne na lúkach a pre liečebné účely sa zbiera od júna do septembra jej kvitnúca vňať, t.j. asi 20 cm dlhé vrcholčeky aj s listami. Pri príprave „jánskeho“ oleja pre vonkajšie použitie sa trochu potrápime a naložíme do fľaše len jednotlivé žlté kvietky (bez vňate) v čerstvom stave a zalejeme najlepšie olivovým alebo slnečnicovým olejom. Po uzavretí fľašu ponecháme 2 týždne na slnečnom mieste, resp. v teple, občas pretrepeme a po ukončení macerácie olej precedíme (vytlačíme dobre z kvetov) do tmavých fľašiek. Tento červeno sfarbený olej by nemal chýbať v žiadnej psej či humánnej lekárničke. Skladujeme na tmavom mieste (nie v chladničke), na predĺženie trvanlivosti môžeme pridať do oleja ešte vytlačený obsah tobolky vitamínu E. Tinktúru pre vnútorné použitie pripravíme z kvetov rovnako, ale rozpúšťadlom je 40 % alkohol.

Účinné látky

Flavonoidy (12 %, najvyšší obsah spomedzi 223 testovaných druhov), červené farbivo hypericín, triesloviny, kumaríny, fytosteroly, silice, karotenoidy, vitamín C, organické kyseliny, aminokyseliny.

Účinky

Psychomodulačné – aj keď jeho použitie u ľudí je v súčasnosti mimoriadne populárne z hľadiska terapie depresií mierneho stupňa, jeho uplatnenie u psov pri liečbe rôznych porúch správania je takisto doporučované. Jeho relaxačné účinky ho umožňujú aplikovať pre odstránenie úzkosti, psychického stresu počas rozličných udalostí (zo samoty doma, búrky, ohňostroje, návšteva u veterinára, cestovanie).

Rovnako dobre poslúži v prípade agresívneho správania, strate srsti psychického pôvodu, pri nespavosti, ale i naopak, pri celodennom spánku a nečinnosti, nezáujme o okolie. Okrem toho jeho analgetické účinky je možné využiť pre úľavu od bolesti pri ochoreniach medzistavcových platničiek, či od bolesti svalov. Pre dosiahnutie výsledkov je potrebná dlhodobejšia aplikácia (4-6 týždňov). Aj keď presný spôsob antidepresívneho účinku rastliny nie je stále uzavretý, predpokladá sa, že môže zvyšovať hladinu serotonínu, norepinefrínu a dopamínu – neurotrasmiterov zaisťujúcich náladovú a emočnú stabilitu.

Protizápalové, antibakteriálne, antio-xidačné – „je najlepšia bylina na rany“ –konštatoval anglický bylinkár 17. storočia Nicholas Culpeper. Jeho (nazvala by som) zázračné účinky pri hojení rán som odskúšala aj pri ateróme (tuková hrčka) lokalizovanom na hlave u psíka, ktorý do 2 dní zmizol. Je výhodné mať po ruke ľubovníkový olej a vyhnúť sa, pokiaľ sa dá, zbytočným chirurgickým zákrokom. Jeho externá aplikácia zahŕňa popáleniny, mechanické rany, krvné podliatiny, kožné vredy a zápaly, miesta po poštípaní hmyzom, popraskanú kožu na vankúšikoch labiek, ale tiež bolesti svalov, či pomliaždeniny. Jeho hojivé vlastnosti vďaka vysokému obsahu tanínu (okolo 10 %) sú kombinované antibakteriálne pôsobiacim hypericínom a hyperforínom a preto umožňujú olej použiť aj v prípade infikovaných ložísk.

Štúdie s aplikáciou ľubovníkovej masti poukázali na 3x rýchlejšie hojenie popálenín 2. a 3. stupňa v porovnaní s konvenčnou liečbou (navyše bez tvorby keloidu – jazvovité tkanivo) a vyhojenie popálenín 1. stupňa už za 48 hodín!

Ľubovník bodkovaný (Hypericum perforatum)

Ostatné – jeho protizápalový účinok pomáha aj pri liečbe žalúdočných vredov a gastritíd, ako aj prekyslenia žalúdka (často sa prejavujúce požieraním trávy), ďalej má spazmolytický účinok (uvoľňuje kŕče), kardiotonický účinok (zlepšuje krvný obeh, posilňuje krvné cievy, lieči arytmie), pôsobí močopudne, pomáha pri ochoreniach pečene, žlčníka, pankreasu, pľúc, posilňuje imunitný systém, má antivírusový účinok (vírus psinky, herpes vírus).

Dávkovanie

Vnútorne čaj (1 čajová lyžička na šálku, 15 min. lúhovať) 1-2x denne počas 2-4 týždňov, alebo tinktúra (viď všeobecné dávkovanie 4/2011, t.j. cca 5 kvapiek/10 kg hmotnosti psa). Pre vonkajšiu aplikáciu použiť ľubovníkový olej 2x denne.

Pre zníženie obsahu alkoholu pri podávaní tinktúr je možné k pripravenej dávke tinktúry pridať malé množstvo vriacej vody a nechať vychladnúť, väčšina alkoholu sa odparí.

Upozornenie: pri vysokých (neterapeutických) dávkach a dlhodobom vnútornom podávaní môže spôsobiť fotosenzitivitu (lepšie je obmedziť pobyt na slnku počas liečby v letných mesiacoch), nepodávať psom užívajúcim antidepresíva, pri cukrovke, gravidným a laktujúcim sukám, môže znížiť účinok súčasne podávaných liečiv.

Autor: MVDr. Viola Strompfová
Zdroj: časopis Náš pes