W-knižnica Váš zdroj informácií

Niečo o výžive a kŕmení – IV.

Aké množstvo krmiva pes potrebuje

Ak je pes kŕmený hotovým krmivom,  výrobca na obale uvádza doporučené množstvo krmiva podľa hmotnosti a aktivity psa. Spravidla kvalitnejšie krmivá bývajú koncentrovanejšie, pes potrebuje prijať nižšiu dávku, menej kvalitné sú objemnejšie.

Orientačne dospelý pes potrebuje asi 25 – 30 g sušiny na kg hmotnosti a deň, kým šteňatá v období najintenzívnejšieho rastu 40 – 50 g a laktujúca sučka 50 – 80 g. Ďalšie gramy je potrebné pridať aktívnym psom, či psom vonku v chladnom počasí. Závisí to však predovšetkým od kvality “sušiny”. Lepšie, než výpočtami, je riadiť sa podľa toho, či je pes spokojný a sýty a podľa jeho kondície. Pes v dobrej kondícii by mal mať hmatateľné rebrá, ale nie príliš vystupujúce, majú byť máličko obalené, za rebrami by mal mať zúženie v driekovej časti. Ak zúženie nie je viditeľné, ak nie sú hmatné jednotlivé rebrá, pes má nadváhu. Ak, naopak, sú rebrá zreteľne hmatné hneď pod kožou, psík je príliš chudý. Za obézneho sa pes považuje, ak jeho hmotnosť presahuje 15 – 20% ideálnej hmotnosti.

Ak kŕmime čerstvou potravou, pes podľa veku,  aktivity a kondície, potrebuje denne krmivo asi o hmotnosti 2 – 5 % jeho váhy. Avšak rovnako ako pri hotovom krmive, hlavným kritériom je vzhľad, kondícia a zdravotný stav psa. Trávenie je u každého jedinca trošku iné, preto kŕmenie je potrebné prispôsobiť individuálne.

Pri hotových krmivách je na obale uvedené odporúčané množstvo krmiva na deň, preto obvykle začíname kŕmiť takýmto množstvom a potom dávku upravujeme individuálne podľa potrieb daného jedinca. Ak má pes nadváhu, alebo podváhu, podávame mu také množstvo krmiva, ktoré by zodpovedalo jeho ideálnej hmotnosti. Ak psíka kŕmime viackrát denne, dennú dávku mu rozdelíme na pomerné časti.

Kŕmenie gravidnej a laktujúcej sučky

V prvých šiestich týždňoch gravidity sú plody ešte malé a sučka nemá zvláštne požiadavky na kŕmenie. Jej telo racionálnejšie využíva živiny z potravy, ktorú dostáva, preto nie je potrebné zvyšovať energetickú hodnotu kŕmnej dávky. Krmivo by však malo byť kvalitné, aby nespôsobovalo tráviacie problémy a aby nebolo deficitné, čo by sa mohlo negatívne prejaviť neskôr.

Počas posledných týždňov pred pôrodom (6. – 9. týždeň) na sučke vidíme, že sa začína zaobľovať. V tomto čase plody začínajú prudko rásť, maternica sa zväčšuje a tlačí na bránicu a žalúdok sučky. V tomto období rastú nároky matky na príjem energie, živín, i minerálnych látok. Ak ich má v potrave nedostatok, odbúrava látky z tkanív vlastného tela. Zároveň však nie je vhodné príliš zvyšovať objem potravy, pretože žalúdok nie je schopný ho prijať. Ak kŕmime hotovými krmivami, v tomto období je vhodné prejsť na kŕmenie krmivom pre gravidné a laktujúce sučky, alebo na veľmi kvalitné krmivo pre šteňatá, ktoré zabezpečí potrebné zvýšenie príjmu živín bez neprimeraného zvyšovania objemu krmiva. Príjem energie u sučky by sa mal zvýšiť približne o 50 % jej bežnej dennej potreby, pričom kŕmenie je vhodné rozdeliť na niekoľko menších dávok denne.

Ak je sučka v tomto období kŕmená surovou, alebo varenou potravou, jej kŕmna dávka by mala obsahovať dostatok kvalitných bielkovín, energie a vyvážený  pomer vápnika a fosforu. Do doma pripravovanej potravy je obvykle potrebné pridávať vápnik, ktorého v nej býva menej a po začatí laktácie môže dôjsť k popôrodnej eklampsii (hrozí najmä po kŕmení bitúnkovým odpadom, vnútornosťami, veľkým množstvom obilnín, menej kvalitnými hotovými krmivami). Vápnik sa pridáva podľa typu potravy a podľa odporúčaní výrobcu používaného preparátu. Nadbytok vápnika v potrave vedie k zhoršeniu mobilizácie vlastného vápnika do krvi, čo sučku tiež ohrozuje.

Nedoporučuje sa príliš prekračovať uvedený príjem energie, predovšetkýmnie vo forme sacharidov, aby sa predišlo príliš rýchlemu rastu plodov a následným komplikáciám pri pôrode.

Počas pôrodu a krátko pred ním obyčajne sučka nemá záujem o krmivo. Ak je pôrod zdĺhavý a vyčerpávajúci, môžeme jej ponúknuť trochu vody s glukózou.

Po pôrode jej spočiatku podávame ľahko stráviteľné a chutné krmivo v menších dávkach – napr. vývar, mliečne výrobky, mleté mäso a pod, môže dostať trochu glukózy, alebo rehydratačné nápoje s glukózou a postupne prejdeme na normálne kŕmenie.  V prvých týždňoch laktácie nároky na energiu a živiny u sučky stále stúpajú v závislosti od počtu šteniat. Pri priemernom vrhu sučka potrebuje prijať v prvom týždni o 100 % viac energie, ako zvyčajne, v druhom o 200, v 3. a 4. až o 300%, potom nároky na kŕmenie pozvoľna klesajú s klesajúcou laktáciou. Aby sme sučku udržali v dobrej kondícii a zabezpečili potrebné živiny pre tvorbu mlieka, rozdelíme kŕmenie na niekoľko menších dávok. Používame superprémiové krmivá pre šteňatá, alebo pre laktujúce sučky. Ak kŕmime doma pripravovanou potravou, základom má byť kvalitná svalovina, mliečne výrobky, vajíčka, ovsené vločky, pridáva sa podľa potreby vápnik. Ten treba sučke zvýšiť pri prvých príznakoch  nepokoja a nervozity, ak sa príznaky zhoršujú, je potrebná veterinárna starostlivosť.

Ak sučke nezabezpečíme dostatočný príjem potravy, obyčajne tvorí mlieko na úkor vlastných rezerv a neskôr tkanív (svalov, kostí).

Kŕmenie šteniat do odstavu

V prvých týždňoch veku šteniatka dostávajú všetku potrebnú výživu v mledzive, neskôr v mlieku matky. Spočiatku je dobré kontrolovať priberanie šteniatok vážením, aby sme včas mohli riešiť prípadné problémy. Zdravé šteniatka zdvojnásobia svoju hmotnosť za 8 – 10 dní.

Sučka má obvykle dostatok mlieka pre celý svoj vrh, pretože jeho produkcia priamo závisí od množstva, ktoré sa vylučuje pri cicaní šteniat. Jedine ak sú vrhy extrémne veľké, alebo pri ochorení sučky, či šteniat, môže byť mlieka nedostatok. Slabé, choré šteňatá nesajú dosť mlieka a toto sa prestáva tvoriť. V takom prípade je potrebné šteniatka dokrmovať. V súčasnosti je na trhu dostatok kvalitných náhradok psieho mlieka. Samotné kravské mlieko ako náhrada nie je vhodné, obsahuje iba polovicu bielkovín a tuku v porovnaní s mliekom sučky, okrem toho má vysoký obsah ťažko stráviteľného mliečneho cukru.

S prikrmovaním šteniat začíname v 3. až 4. týždni veku. Prvý deň im ponúkame iba asi kávovú lyžičku potravy na ochutnanie, ďalší deň 2 krát, potom 3 krát a postupne prejdeme na kŕmenie ad libitum 4 – 5 krát denne. Prvá potrava šteniatok by malo byť mäso naškrabané, alebo rozmixované – surové alebo varené. V prvom týždni obvykle podávame iba potravu živočíšneho pôvodu, rastlinné zložky im ponúkame spočiatku v malom množstve, aby sa ich tráviaci trakt prispôsobil pre ne menej prirodzenej a ťažšie stráviteľnej potrave. Šteniatka si postupne privykajú na kŕmenie a prijímajú menej mlieka na úkor tuhej potravy. Zásadou by malo byť ponúknuť im každú novú potravu spočiatku iba v malom množstve a postupne im rozširovať jedálniček. .

Ak kŕmime šteniatka pred odstavom hotovou potravou, malo by to byť krmivami označenými ako štartéry. Väčšina krmív pre šteniatka je určená šteňatám po odstave. V prvom týždni až dvoch im podávame granule zaliate vodou, až od 5. – 6. týždňa sú schopné učiť sa prijímať suchú potravu.

Ideálne je, ak šteniatka zostávajú pri matke a majú možnosť doplniť si potravu materským mliekom až do 8 týždňov veku. Je to vhodné aj pre ich psychický a sociálny vývoj. No rozhodne sa nemajú odstavovať skôr ako 6 týždňové.

Kŕmenie šteniat po odstave

Odstav je pre šteniatko veľkým stresom, najmä ak sa presunie do nového domova. Zmena kŕmnej dávky tento stres zosiľňuje. Preto, bez ohľadu na to, ako bolo šteniatko kŕmené u pôvodného majiteľa, v prvých dňoch je vhodnejšie to nemeniť a na zmenu ho pripravovať postupne. Ak bolo kŕmené hotovým krmivom, je dobré priniesť mu ho z pôvodného domova a nové krmivo mu doň začať postupne primiešavať. Na každé nové krmivo ho zvykáme postupne. 

Pri kŕmení šteniat možno doporučiť iba tie najkvalitnejšie krmivá, pretože chyby, ktoré sa v tomto veku spravia, si môže psík so sebou niesť celý život, často sa nedajú napraviť.  Ak kŕmime doma pripravovanou potravou, základ kŕmnej dávky by mali tvoriť veľmi kvalitné suroviny živočíšneho pôvodu (minimálne dve tretiny, radšej tri štvrtiny), do varenej potravy sa pridávajú kompletné vitamínovo – minerálne premixy pre šteňatá.

Je potrebné si uvedomiť, že psi v najintenzívnejšej fáze rastu vo veku 3 – 6 mesiacov, potrebujú dvojnásobné množstvo živín a energie v porovnaní s dospelým psom rovnakej veľkosti, potom až do ukončenia rastu asi jeden a polnásobné. Keďže také množstvo potravy nedokážu naraz prijať a spracovať, šteniatka kŕmime do veku 3 mesiacov 5 krát denne, 4 mesiacov až 4  krát denne, do veku 6 mesiacov 3 krát denne, potom do 1  až 1 a pol roka 2 krát.  Ak si psík začína v potrave príliš preberať, znížime mu počet kŕmení aj skôr.  

Vo veku 3 – 7 mesiacov u šteniat dochádza k výmene zubov. Ak si všimneme, že šteniatka kŕmené suchou potravou v tomto období menej jedia, je lepšie zalievať im potravu vodou alebo vývarom, aby sme im uľahčili príjem krmiva. Popri tom im však môžeme poskytovať veľké teľacie, alebo obvarené bravčové kosti na hranie, čo prospieva ďasnám. 

Na krmivo pre dospelé psi tiež prechádzame postupne po dosiahnutí ukončenia rastu medzi 1 rokom a 1 a pol roka. Rozhodne sa zmena kŕmenia vyžaduje, ak si všimneme, že psík začína priberať.

Pri zvládaní ochorenia a predchádzaní zlyhaniu pečene úzko spolupracujte so svojím veterinárom!

Kŕmenie dospelých psov

Dospelého psa stačí kŕmiť jedenkrát denne, vždy približne v rovnakom čase. Avšak podľa niektorých štúdií a skúseností chovateľov, lepšie sa osvedčuje kŕmenie 2 – 3 krát denne, pričom pri kŕmení 3 krát, je odedňajšia dávka skôr symbolická – mäsitá kosť, zelenina, trochu mäsa so zeleninou, alebo zopár granúl. Ak sa psík kŕmi viackrát denne, množstvo, ktoré mu postačuje ako denná kŕmna dávka, je rozdelené do niekoľkých porcií. Ak sa takéto kŕmenie dodržuje, hrozí menšie riziko obezity, alebo podvýživy, pes je spokojnejší, kvalita jeho života sa zvýši, keďže sa mu venuje viac pozornosti a je mu dopriatych viac príjemných chvíľ denne, v svorke je väčší kľud, keďže zvieratá príliš nevyhladnú a nie sú nervózne. Okrem toho, majiteľ kŕmenie obyčajne lepšie kontroluje a psík dostáva menej krmiva “pomimo” misky. 

Využitie krmiva je ovplyvnené denným biorytmom, preto je dôležitápravidelnosť, ale napríklad aj stresovými faktormi, preto je potrebné zabezpečiť, aby sa pes najedol v kľude, aby nebol vyrušovaný ľuďmi, inými psami a pod..  Niektorí psi reagujú na stres veľmi citlivo poruchami trávenia. 

Psa nie je vhodné kŕmiť okamžite po fyzickej námahe, vhodnejšie je podať mu potravu najskôr pol až hodinu po náročnejšej prechádzke, alebo tréningu.   A, napriek tomu, že psi majú často sklon byť po nakŕmení veľmi aktívni, vhodnejšie je nechať ich aspoň 1 – 2 hodiny odpočinúť, najmä kvôliprevencii torzie žalúdka. 

Množstvo krmiva prispôsobujeme kondícii a aktivite psa, ale aj iným okolnostiam, napr. psom žijúcim v svorkach, kde sú aktívnejší, alebo v chladnom počasí mierne zvyšujeme kalorickú hodnotu kŕmnej dávky. Pri výmene srsti kladieme dôraz na kvalitu bielkovín a môžeme pridávať extra dávku nenasýtených mastných kyselín vo forme napr. morských rýb (napr. aj z kozervy) , rybieho oleja, pečene (alebo extraktov z nej), ľanového oleja, olivového, či pomletých ľanových semien v malom množstve, prípadne hotové preparáty s .ich obsahom a obsahom biotínu.

U psov so sklonom k priberaniu a u kastrovaných psov a sučiek, je potrebné znížiť príjem energie predovšetkým obmedzením sacharidov v nich. Z hotových krmív je možné používať krmivá pre kastrovaných psov, alebo krmivá s nižším obsahom energie, označenými zvyčajne ako “light”. Výhodou týchto krmív je, že pes dostane menej energie v rovnako veľkej dávke, na akú bol zvyknutý a ktorá ho zasýti. Samozrejme, aj u týchto krmív je podstatná kvalita. 

Vhodnosť kŕmnej dávky posudzujeme z dlhodobejšieho hľadiska podľa vzhľadu a kondície psa, výkonnosti, nálady, ale okamžite nám poskytujú obraz o trávení výkaly. Výkaly majú byť pomerne malé, pevné, hnedej farby. Ak ich je priveľa, svedčí to o tom, že pes krmivo nedokáže dobre využiť, je v ňom pravdepodobne veľa nestráviteľných zložiek. Ak sú výkaly príliš tmavé, zvyčajne mäkkšie, svedčí to obyčajne o prekrmovaní vnútornosťami. Riedke bývajú po riedkej potrave (mlieko, mastný vývar), po prekrmovaní sacharidmi (šrot, chlieb, cestoviny a pod.) alebo tukmi. Svetlé, tvrdé, alebo až krehké a drobivé vypovedajú o prekrmovaní kosťami. Zapáchajúce výkaly svedčia už o vážnejších problémom s trávením a porušením mikroflóry čriev, permanentne riedka stolica, prímes hlienu, krvi naznačujú zápal čriev. 

Vôbec nie zriedkavo sa u psov vyskytuje neznášanlivosť niektorých zložiek krmiva. Ak sa u psíka častejšie objavujú tráviacie problémy, je vhodné sledovať a evidovať, po akých potravinách sa objavujú a tieto vylúčiť z jeho jedálnička. Mnohé z krmív, ktoré sa pridávajú do potravy psov sú pomerne nové aj pre ľudí a pre psí organizmus sú niečím cudzorodým, na trávenie čoho nemajú enzymatické “vybavenie”.  Niektorí jedinci takto reagujú napr. na mlieko, pšenicu, sóju, ale aj ďalšie zložky. Týmto psíkom obyčajne postačuje odstrániť pre nich ťažko stráviteľné prvky z krmiva. 

Alergia na krmivo je už vážnejší stav, často spojený napr. so svrbivými zápalmi kože a uší, niekedy aj behaviorálnymi zmenami a pod. Ak sa vyvinie u psíka takéto ochorenie, už malá prímes krmiva, na ktoré je alergický, u neho vyvolá dlhotrvajúce zdravotné problémy. Navyše psík s takto poškodenou imunitou si často vytvára ďalšie alergie na iné bielkoviny. Pri podozrení na takýto stav, ktorý nie je zriedkavý, jedná sa o tretí najrozšírenejší typ alergie u psov, je potrebné ho potvrdiť tzv. testovacím kŕmením. Na tento účel sú vyvinuté špeciálne diéty bez obsahu alergénov (nie sú to krmivá označené ako hypoalergénne, ktoré dostať v bežných obchodoch, jedná sa o veterinárne diéty). Po 6 – týždňovom kŕmení takýmto krmivom u alergického psíka vymiznú všetky príznaky jeho ochorenia a ďalšie kŕmenie sa potom prispôsobí jeho potrebám. Testovaciu diétu je možné vyrobiť si aj doma, ak vieme, s akými bielkovinami psík nikdy neprišiel do styku. Môže to byť napr. ryža a mäso (napr. jahňacie, nutriové, králičie, kačacie a pod.) v pomere 3 : 1, počas 6 týždňov pes nesmie jesť nič iné.  

Problémy s trávením akútne, alebo chronické často súvisia s celou škálou ochorení – infekčných, parazitárnych, ochorením orgánov. Súčasťou liečby sú špeciálne upravené diéty – hotové, alebo pripravené doma po porade s veterinárnym lekárom. Výživa je veľmi dôležitou, často podstatnou,  súčasťou liečenia chorôb a niekedy je  rozhodujúca pre zvrat v ochorení, alebo pre dlhodobé udržanie psíka v dobrom stave. Predovšetkým je však najlepšou prevenciou všetkých ochorení. 

Kŕmenie dospelých psov

Za seniora sa väčšina psov začína považovať okolo 7. – 9. roku života. Metabolizmus staršieho psa sa spomaľuje, časť svalovej hmoty je nahrádzaná tukovým tkanivom, orgány a tkanivá začínajú vykazovať známky opotrebenia, sú menej výkonné, pomalšie sa regenerujú. S tým súvisia aj isté zmeny v nárokoch na výživu. 

Starší psík má často opotrebované zuby, tvorí menej slín a tráviacich štiav, peristaltika jeho čriev je pomalšia. Preto konzistencia potravy by uňho mala byť iná, nie je napr. vhodné podávať mu mäso vo veľkých  kusoch, kosti by sa v kŕmnej dávke mali obmedziť a postupne aj vylúčiť, granule je vhodnejšie namáčať, alebo kombinovať s vlhkejšou potravou. Keďže slabnú aj zmysly psíka, potrava by mala byť dostatočne atraktívna, aby ju chcel prijímať. Mala by však obsahovať menej energie – predovšetkým málo sacharidov, ale aj menej tukov, i keď tuky nevyhnutne potrebuje, ale menej a kvalitné. Starší pes nedokáže nadbytočnú energiu minúť a ukladá ju v tukových zásobách.

Obezita mu môže zhoršovať stav orgánov, i niektoré patologické zmeny a chronické ochorenia. Určité malé tukové zásoby však potrebuje, napríklad aj preto, že horšie udržuje svoju telesnú teplotu v chladnom počasí.  

Potreba bielkovín výrazne neklesá, pretože bielkoviny vo svaloch a orgánoch sa neustále obmieňajú. Pri výraznejšom obmedzení bielkovín v krmive psík začne strácať svalovú hmotu. Vzhľadom na schopnosť jeho trávenia však bielkoviny musia byť kvalitné a podávané v dobre stráviteľných krmivách. Preto základom kŕmnej dávky pre staršieho psíka, by malo byť kvalitné mäso, srdcia, pečeň, obličky a malé množstvo zeleniny, ovocia, alebo vhodných byliniek kvôli obsahu vlákniny a biologicky účinných látok. Ak kŕmime hotovým krmivom, malo by to byť krmivo určené pre seniorov s nižším obsahom energie, samozrejme kvalitné.  

Niektoré z týchto  krmív obsahujú aj  vhodné výživové doplnky na ochranu kĺbov vo forme chondroitínu, MSM, glukosamínov a esenciálnych mastných kyselín napríklad vo forme rybieho oleja. 

Autor: MVDr. Karin Süvegová, PhD
Zdroj: časopis Náš pes