W-knižnica Váš zdroj informácií

Petržlen

Takmer zázračná,

ale ešte stale málo využívaná rastlina. Okrem skvelej chuti poskytuje aj pozitívne účinky pre zdravie. Obsahuje vodu, bielkoviny, sacharidy, vláknina, tuk, železo, zinok, meď, vápnik, draslík, fosfor, horčík, selén, sodík, mangán, omega 3, omega 6 kyseliny, vitamíny A, B, C, E, K, betakarotén, luteín, kyselinu listovú, kyselinu pantoténovú. Svojim osahom neuveriteľne pozitívne vplýva na množstvo ochorení a podporuje zdravie.

Pomáha pri rakovine – obsahuje myristicín, ktorý pomáha pri prevencii pred pľúcnymi tumormi. Pomáha pri artritíde – má vďaka obsahu luteolínu a vitamínu C protizápalové účinky a pomáha tak pri liečbe artritídy, najmä osteoartritídy a reumatologickej artritídy. Vďaka obsahu vitamínov A a C posilňuje imunitný system. Pomáha predchádzať kardiovaskulárnym ochoreniam. Obsahuje foláty a vitamín B9, ktoré kontrolujú škodlivé aminokyseliny (ako napríklad homocysteín) ovplyvňujúce funkciu krvných ciev. Obsahuje aj vitamín K, ktorý sa zlučuje s osteokalcínom, a tak posilňuje kosti.

Bráni taktiež vápniku hromadiť sa v tkanivách a tým predchádza mnohým ochoreniam kostí. Obsahuje železo, ktoré je dôležitou zložkou krvi. Vitamín C vo vňati navyše zjednodušuje jeho absorbciu do tela. Má antibakteriálne vlastnosti, čím predchádza infekciám v tele. Uvoľňuje enzýmy. V tele sa nachádza množstvo žliaz, ktorých správna funkcia je kľúčová pre riadne fungovanie celého tela. Petržlen uvoľňuje enzýmy, ktoré podporujú tieto žľazy. Krv je najcitlivejšou zložkou tela, každé jej znečistenie vedie k vážnym zdravotným problémom. 

Petržlen pomáha krv čistiť vďaka svojim liečivým vlastnostiam.

Zlepšuje elasticitu ciev a obnovuje každé ich poškodenie. Lieči hnačku, podporuje trávenie.