W-knižnica Váš zdroj informácií

Zelená mušľa pri liečbe osteoporózy

Systematic review of the nutritional supplement Perna Canaliculus (green-lipped mussel) in the treatment of osteoarthritis.

Prehľad o účinnosti výživového suplemenu GLP – Green lipped mussel – Zelená mušľa, pri liečne osteoporózy

BRIEN1, P. PRESCOTT2, B. COGHLAN1, N. BASHIR1 and G. LEWITH1
From the 1Department of Primary Care, University of Southampton, Aldermoor Health Centre, Aldermoor Close, Southampton, Hampshire, SO16 5ST and 2School of Mathematics, University of Southampton, University Road, Southampton, Hampshire SO17 1BJ, UK.

Received 17 September 2007 and in revised form 1 January 2008.

Odborný článok sa venuje účinnosti GLP u ľudí. Účinnosť sa rovnako prejavuje u zvierat, preto uverejňujeme vo W knižnici kompletné znenie tejto odbornej práce. 

Osteoartritída (OA) je degeneratívne ochorenie charakterizované zápalovými záchvatmi, ktoré vedú k poruche celých kĺbov a nielen k poruche chrupavky, ako sa pôvodne myslelo. Choroba sa môže liečiť podľa cielených liečebných postupov.

Použitie nesteroidných protizápalových liekov
(NSAID) ako štandardná liečba OA ukazuje výskyt nežiadúcich účinkov v rozmedzí od 2,6% do 34% prípadov.
Výživové doplnky sa používajú ako alternatívny prístup na multimodálnu liečbu OA. Konkrétne bolo preukázané, že extrakt zo zelených mušlí (GLM) môže mať chondro-modulárny a protizápalový účinok.
GLM, podobne ako iné látky, modifikujúce štruktúru, ako je polysulfát glykozaminoglykánu a lyko z jelenieho parožia, bol klasifikovaný ako nízko až stredne účinný pri znižovaní klinických príznakov OA u psov. Štúdie ukázali pozitívny výsledok pri terapeutickom účinku diéty obohatenej GLM pri liečbe artritídy.

GLM prášok obsahuje glykozaminoglykány (chondroitín sulfát), aminokyseliny (glutamín), omega-3 mastné kyseliny vrátane DHA (dokosahexaénová kyselina) a EPA (eikosapentaenová kyselina), minerály (zinok, meď, mangán) a vitamíny E a C. Tieto zložky a ďalšie zahrnuté v strave, ako je napríklad glukozamín, poskytujú chondroprotektívne, antioxidačné a protizápalové účinky. Výrazne podporujú regeneráciu a tvorbu chrupaviek. Zvyšujú kvalitu srsti a pazúrov. Potlačujú prejavy alergií a kožných ochorení.