Turmetic – Kurkuma Tradičné prísady

Share on facebook
Share on twitter
Turmetic – Kurkuma Tradičné prísady

Preklad článku Dr.Richarda Allporta

Od prípravy karí po vŕzgajúce kĺby – myslite na kurkumu (turmeric).
V tradičnej medicíne je kurkuma známa pre jej protizápalové vlastnosti. Vedecká analýza ukázala, že aktívny účinok kurkumy spočíva v potlačení tvorby TNF-alfa, ktoré spôsobujú  zápalový proces v tele. Potlačenie tvorby týchto látok pomáha redukovať bolesť a opúch kĺbov.

Dr. Richard Allport je veterinárom od roku 1973. S používaním prírodných produktov pri liečbe svojich zvieracích pacientov začal v roku 1983, povedal: „ Posledných 30 rokov som väčšinu času strávil liečením zvierat prírodnou terapiou, liekmi a doplnkami. Počas tohto času často došlo k dramatickému nárastu záujmu o nejaký „zázračný“ doplnok, potom znova o nejaký iný. Ale prírodná terapia nie je nič zázračné a vždy existujú nové objavy, na ktoré sa treba zamerať v oblasti naturálneho zdravia.”

Mnoho z týchto „nových objavov“ je známych už dlhý čas. Napríklad kurkuma – používa sa už celé stáročia, nielen ako veľmi známa prísada do jedál, ale aj ako zdravie prinášajúci liečebný doplnok.

„Odporúčal a predpisoval som kurkumu pre mojich psích pacientov mnoho rokov v mojej veterinárnej praxi a môžem potvrdiť z mojej osobnej skúsenosti, že kurkumu považujem za neoceniteľnú súčasť prírodných látok, ktoré pomáhajú liečiť zápaly a potláčať bolesť.“

„Psi, tak ako ľudia, sú náchylní na zápalové ochorenia. Je to zrejmé pri ochoreniach kĺbov, ako sú napr. artritídy, ale veľa pacientov s chronickým ochorením má stály slabý zápal, ktorý spôsobuje veľa degeneratívnych ochorení v tele, vrátane degenerácie kĺbov.

„Kurkuma takisto pomáha pri trávení stimuláciou produkcie žlče a pomáha znižovať zásoby tuku. Psi, pôvodom mäsožravce, majú tráviaci trakt uspôsobený na vysoký príjem bielkovín a tukov, takže kurkuma je prirodzeným výživovým doplnkom,“ vysvetľuje Dr. Allport.

Štúdie preukazujú účinnosť kurkumy pri zápalových procesoch, výskum publikovaný v roku 2014 ukazuje lepšiu účinnosť ibuprofenu v spojení s podávaním kurkumy u ľudí s artritídou, zatiaľ čo štúdia v roku 2004  preukázala lepšiu účinnosť kurkumy oproti aspirínu a ibuprofenu a aj oproti protizápalovým liekom celkovo.

Dr. Sarah Brewer, medicínska riaditeľka spoločnosti Healthspan, dodáva:

„Kurkuma znižuje zápal znížením tvorby zápalových látok. Podobne ako aspirín pomáha znižovať abnormálne zrážanie krvi. Ale na rozdiel od aspirínu a ostatných nesteroidných protizápalových liekov nespôsobuje peptidické vredy a môže sa úspešne používať pri liečbe

Podobné štúdie existujú aj u psov, napríklad správa v časopise Research in Veterinary Science v roku 2016 potvrdzuje protizápalový účinok kurkumy u psov s artrózou. Dr. Allport vysvetľuje: „Keď sa vrátime k výskumu na zvieratách, štúdia z roku 2015 ukazuje pozitívny efekt nielen na tráviaci trakt u potkanov so syndrómom dráždivého čreva, ale aj zlepšenie mozgových funkcií, vďaka čomu sa cítili menej úzkostne a depresívne. V štúdii v roku 2001 bolo 21 psov infikovaných oblými červami v priebehu 2 týždňov vyliečených prírodnou terapiou obsahujúcou aj kurkumu.“

Prirodzene, nie všetky štúdie sú presvedčivé, ale existuje stále viac vedeckých dôkazov, ktoré sa pridávajú k storočiam používania kurkumy v tradičnom liečiteľstve, ktoré potvrdzujú účinnosť kurkumy pri zápalových stavoch.

Originál článku-anglická verzia v PDF TU.

Vaše príbehy

Napíšte nám o svojich skúsenostiach s krmivom HiQ feedback na stránku  e-shopu, alebo pošlite foto maškrtiaceho chlpáča na Facebook. Budeme sa veľmi tešiť.

Najnovšie

Facebook

Scroll to Top

Sviatočný pracovný režim e shopu.

Posledné prijatie objednávky do 18.12.2020( PIATOK) do 11:00 hod, v rámci SR.

Posledné prijate objednávky do 16.12.2020, 11:00hod, v rámci ČR.

Posledné prijatie objednávky do 14.12.2020, do 11:hod, v rámci EÚ.

Posledné prijatie objednávky na rozvoz tovaru v rámci Bratislavy, bude možná do 21.12.2020 a do 16:00 hod, s doručením do Vianoc.

Zatvorenie skladu: 24.12.2020

Otvorenie skladu a normálny režim rozvozu od: 4.1.2020